- پایگاه خبری تحلیلی بصر - http://basarnews.ir -

نطق پیش از دستور جالب عضو شورای شهر مشهد مقدس

برزو دبیریان:
وقتی عبارت شورا را بکار می برم کلیت شورا مد نظر است. این قاعده استثناء هم دارد.
استثناهایی فهیم و کار بلد و توانمند را کنار بگذارید کلیت شورا از شورای اول تا چهارم مورد خطاب اینجانب است.
نگران آن هستم که تا قبل از برگزاری انتخابات شورای پنجم فرصت سخن در این جایگاه مقدس به دست نیاید لذا پیشاپیش نکاتی را به سمع و نظر می رسانم که الزاما و باید  قبل از برگزاری انتخابات شوراها بیان شود بعضی ازاحزاب و تشکل های سیاسی در این ایام ترجیع بند شبانه روزی اظهاراتشان شورای چهارم و شهرداری منتسب به آن است و دائما بر طبل ضعف عملکرد شورا و شهرداری می کوبند وبا نفی دیگران در صدد اثبات خود بر آمده اند.
الیس الصبح به قریب، اردیبهشت نزدیک است و صندوق رای داور همگان است.
بدانید پاسخگویی، مردمداری، توانمندی، طراحی و برنامه ریزی و حل مساله در شورای چهارم نهادینه شده و غیر قابل  انکار است
-البته زبان تشکر این روزها به لکنت افتاده است چرا که اخلاق سیاسی و انصاف رنگ باخته است با پر رنگ شدن جناح بندی‌های سیاسی و نگاه سفید و سیاه جناح ها، اخلاق”هرکس با نیست بر ماست  “
بر روابط سیاسی حاکم شده است.
 و گویا که توهین و افترا و دروغ در ارتباط شخصی و فردی و اجتماعی مذموم است . ولی در حوزه سیاسی ممدوح .
 در جلسه گذشته شورای اداری مشهد فرماندار محترم در حمایت از دولت،  از مخالفین دولت گله می کردند بعضی از آنان را خناس ، سیاه نما وبد اخلاق و بی انصاف خواندند. چقدر این عبارت شبیه به عبارت فرماندار دولت ماضی  بود که گله از بی انصافی و بد اخلاقی عده ای خناس در آن روزگار می کرد پیداست. هر که بر اسب قدرت سوار است  منتقدین را  به یک ضرب  آهنگ می نوازد علیرغم آن هه کیاست و توانمندی و موشکافی و مسئله یابی اعضای محترم شورای شهر از اولین  تا چهارمین شورا، ضعف هایی را از ادوار شورا بر می شمارم که توجه به آنها از سوی مردم، گروه ها وتشکل ها وا حزاب سیاسی وکسانی که درصدد ارائه لیست انتخاباتی به مردم هستند ضروری است لذا پیشنهاد می کنم: احزاب سیاسی کسانی رابه شورا بفرستند که فهم درستی از نظام مندی و ارتباط ارگانیک میان مطالعه،  مصوبه، سامانه، تامین، آیین نامه، قرارداد، بودجه، درآمد، کنترل ونظارت داشته باشند. نظام مندی تسهیل کننده نظارت است ونظارت نیازمند فهم درست از نظام نظارت است.
سیاسیون محترم؛ کسانی رابه مردم معرفی کنید که فهم درستی از تعامل و توانایی تعامل با دستگاه های مختلف اداری داشته باشند.
ما مدیرانی را به شورا دعوت کردیم که پس از رفتن از شورا، در را به روی شورا وشهرداری بستند وتا ماه ها گاردشان باز نشد و هزینه های مادی و معنوی شورا را افزایش دادند. البته تعامل به معنی وادادگی  نیست. تعامل هنری است که فهم و زبان وادبیات خاص خودش را می طلبد.
کسانی را شناسایی کنید که حد خود را، وظایف خود و متقابلا وظایف شهرداری را بشناسند. و برخوردش باعث فراری دادن سرمایه ها ی انسانی ، سازمانهای شهرداری نشود.
کسانی را به شورا بفرستید که فهم درستی از شهر و بازیگران ذی نفع در اداره شهر داشته باشند. اینان میبایست نماینده ی ولی فقیه و امام جمعه محترم، استاندار، فرماندار، نهاد های سیاسی، بنگاه های اقتصادی و سرمایه گذاران، سمن ها ، مراکز فرهنگی  و نوع کسانی که رفتارشان در سرنوشت شهر و مدیریت شهری تاثیر گذار است را بشناسند و بدانند که فقط شورا وشهردار شهر را اداره نمی کنند بازیگران ذی نفع شهر را اداره می کنند اگر عضو شورا فهم درستی از این مسئله نداشته باشد آیینه را رو در روی خود گرفته  است  و آماده چالش هم در درون و هم بیرون شورا باشد.
 ما مصوبه داریم و دستور می دهیم که برای زیبا سازی شهر تابلو بانکها را بکنید. زیباترین تابلو ها با نگرش زیبا شناختی را بانک ها دارند. وام را شهرداری از همین بانک ها می خواهد و بدهی به همین بانکها دارد، اوراق مشارکت را بانک ها می دهند. و قس علی هذا
کسانی را به شورا بفرستید که فهم درستی از کلان شهر و مزیت ها ی ارتباط بین کلان شهرها داشته باشند. و به اندازه ی ظرفیت این ارتباط ها وهماهنگی ها اشراف داشته باشند.
شهرداری رقیب قدرتمند دولت نیست ولی با بودجه کلان شهرداری ها می شود به اندازه چند دولت قدرت اقتصادی داشت و  بر زوایای زندگی مردم تاثیر گذاشت.
کسانی را به شورا بفرستید که فهم درستی از ارتباط با مجلس شورای اسلامی و ظرفیت نمایندگان مجلس داشته باشند. وخود را رقیب بلامنازع نمایندگان مجلس ندانند .اگر ظرفیت متقابل این دو جایگاه روی هم ریخته  شود وهم افزایی صورت پذیرد .بسیاری از گره های قانونی و نقاط کور قانون حل و فصل خواهد شد.
کسانی را به شورا بفرستید که نگاه لوکس به روابط بین الملل نداشته باشند و بامفاهیمی چون دیپلماسی شهری آشنا باشند و بتوانند شهرداری مشهد مقدس را در رقابت با دیگر کلان شهر ها برای جذب منابع و سرمایه گذاری ملی و بین المللی آماده کنند نه این که سفرخارجی وحضور در مجامع بین المللی را هدر رفت بیت المال بدانند .
کسانی را به شورا بفرستید که عوام گرا نباشند نگاه عوام گرایانه نتیجه اش برخورد عوام گرایانه با مصوبات است  در جلسات تخصصی دم از تخصص و منافع سازمانی می زنند ولی در صحن علنی در مقابل رسانه ها ادبیات و فهمش عوامانه می شود و برای جلب نظر مردم عوامانه نظر و رای می دهد و به پیامدهای این رفتار توجه ندارد.
امروز عوام گرایی باعث شده است که در فضای مجازی تصمیم سازی شود  که چه کسی به شورا راه یابد و چه کسی راه نیابد. احزاب  و گروهها و تشکل های سیاسی ما به دلیل همین عوام گرایی عقب مانده اند و توانمند و جا افتاده نیستند. کدام حزب و تشکل در دستور کارش بررسی تخصصی وضعیت عملکرد شورا را گذاشته است. کدام تشکل به نیابت از آحاد مردم بر شورا نظارت کرده و مطالبه گری داشته است.؟ کدام گروه سیاسی چالش ها را بررسی کرده و نظر داده است ؟
گروههای سیاسی ما نخبه گرا نیستند عوام گرایند.
ای گروههای سیاسی و نخبگانی که می خواهید نماینده به شورا بفرستید به احتمال قوی شورای بعدی سیاسی ترین شوار خواهد بود چرا که بعضی از این گروهها از هم اکنون عزل و نصب را در شهرداری شروع کرده اند. عرضم این است:  به شهر رحم کنید، به داد شهر برسید با آدمهای فهیم، کار بلد ، عاقل، مومن و انقلابی،  نه حرّاف و سخنور.
کسانی را به شورا گسیل دارید که فهم درستی از حوزه ی راهبردی و نظارتی داشته باشند، ذهنی ساختار مند داشته باشند. مرز نظارت و اجرا را بشناسند با فن مذاکره و گفتگو آشنایی داشته باشند و نحوه ارتباط گیری را بدانند. عزیزان سیاسی، سیاست زدگی و عوام گرایی اجازه ی اصلاح ساختارها و روش ها را نمی دهد و اجازه نمی دهد که رفتارها منطقی و اثرگذار باشد.
بیابیم از در بازنده وارد عرصه رقابت انتخاباتی  نشویم . نگاه یک بار مصرف به بازار رأی کسب رأی از طریق فریب  و ورود از در “بازنده” است . تنها صداقت در برخورد با مردم می تواند اعتبار دراز مدت بیافریند و عامل نجات مردم شود.
و آخرین عرض من: هرکس که تحصیل کرده است لابد یک تخصص دارد . شورا صرفاً متخصص نمی خواهد فهم تخصصی می خواهد .
باید تشکر کنم از مرکز پژوهشهای شورای اسلامی شهر که آماده است بسته آموزشی عناصر داوطلب ورود به شورای شهر را قبل از ورود به رقابت های ایام انتخابات عرضه کند لذا درخواست دارم که از این هدیه ی کم نظیر استفاده کنید تا کسانی به شورا راه پیدا کنند که نه عرض خود ببرند و نه زحمت مردم بدارند.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته