امروز پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
شناسه خبر: ۱۷۶۲
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۴
یاداشت اختصاصی/ محمد آصفی ;

گردشگری انقلاب اسلامی احیاگر هویت مشهد امام رضا علیه السلام  (قسمت اول)

گام به گام به سوی انقلاب اسلامی در شهر مشهد مقدس

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بصرنیوز ظرفیت گردشگری انقلاب اسلامی که امروزه در شهر مقدس مشهد که از کانون های اصلی انقلاب  بوده  مغفول واقع شده است به همین منظور موضوع ظرفیت گردشگری انقلاب اسلامی در قالب پرونده ای در پایگاه خبری تحلیلی بصرنیوز بررسی میگردد که در این بخش یاداشت محمد آصفی یزدی از پژوهشگران  و عضو شورای اسلامی شهر مشهد  را که برای این پرونده در بصرنیوز نوشته اند را  ملاحظه می نمائید .

باسمه تعالی

ظرفیت هویت ساز در هر سرزمین وجامعه ای نقش موثر در پویائی و ارتقای مولفه های اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی ،  سیاسی و امنیتی دارند . شناسائی این ظرفیت ها اولین گام برای برنامه ریزی ،  المان سازی و نهادینه سازی عناصر هویت ساز می باشد. به میزان همت و تلاشی که اندیشمندان نخبگان و کارشناسان برای تبیین و شناساندن این عناصر به ویژه  نسل جوان خواهند داشت شاهد استحکام ساختارهای هویت ساز و تقویت و ماندگاری عناصر هویت ساز خواهیم بود .

شهر مشهد با پیشینه ی تاریخی درخشان بویژه پس از شهادت امام رضا علیه السلام به عنوان مرکزی برای گسترش و تعمیق معارف اهل بیت عصمت و طهارت تبدیل شده است . هجرت گسترده شیعیان  و بویژه علما و مشتاقان فراگیری علوم اسلامی حوزه بزرگ علوم دینی مشهد را بوجود آورد . در چنین شرایطی بود که عناصر هویت ساز به تدریج در این شهر خودنمائی کردند . بقعه  منوره    امام مهربانی ها عالم آل محمد و اماکن مقدسه رضوی بعنوان مهمترین عنصر هویت بخش در این سرزمین میدرخشد و سایرعناصر هویت ساز ذیل آن تعریف و تبیین می شوند . هجرت اجباری و تاریخ ساز امام رضا علیه السلام از مدینه به مرو و شهادت حضرت در سال ها و قرن های بعد شرایطی را در مشهد بوجود آورد که این شهر یکی از مراکز اصلی تحولات سیاسی  اجتماعی و فرهنگی و پیشگام در عرصه فعالیت های ضد استبدادی و استعماری بویژه در دو قرن اخیر بوده است .

گردشگری انقلاب در واقع باید تلاش کند این پیشینه ی شگرف تاریخی را بعنوان یک عنصر هویت بخش برای نسل جوان معرفی کند . سرمایه گزاری مادی و معنوی در حوزه گردشگری انقلاب یعنی تبیین و شناساندن همه ی سرمایه ها . ظرفیت هائی که در پیروزی انقلاب اسلامی نقش کلیدی و راهبردی داشتند .شهیدان انقلاب ، شخصیت های انقلابی و مبارزه در دوران ستم شاهی، زندانیان سیاسی حکومت پهلوی ، مکان ها و معابری که محل تجمع و راهپیمائی و تظاهرات انقلابیون و محل شهادت مبارزین بوده است و نیز اسناد ومدارکی که بیانگر و نشان دهنده ایثار و فداکاری و استقامت ملت قهرمان ایران و به تصویر کشیدن سفاکی ها و جنایت های رژیم سفاک پهلوی می باشد . گردشگری انقلاب در شهر مشهد با شهادت امام رضا علیه السلام آغاز و تا امروز ادامه دارد . لذا مدیریت شهری در حوزه فرهنگی  باید با این رویکرد ساختار مناسب پژوهشی طراحی و عملیات اجرائی تعریف و تبدیل به نمایشگاه موضوعی، المان سازی  ، فضا سازی با بهره گیری از همه ظرفیت های هنری و تاریخ شفاهی بنماید .

با فراهم شدن ساختارهای فوق الذکر مدیریت اجرائی گردشگری انقلاب باید ساماندهی شده و با شکل گیری ستاد هماهنگی با حضور نمایندگان کلیه دستگاه های فرهنگی و سازمان های مردم نهاد و مراکز علمی و دانشگاهی برانامه ریزی جامع صورت پذیرفته  و اقدامات ذیل با اولویت انجام شود .

۱-تربیت راویان انقلاب اسلامی با رویکرد تخصصی انقلاب اسلامی در مشهد مشهد

۲-تهیه اطلس محتوائی و جغرافیائی انقلاب اسلامی شهر مشهد به همراه نرم افزار های مربوطه

۳-اقدامات سخت افزاری با رویکرد هنری و مبانی ارزشی انقلاب اسلامی در مکان ها و معابر شهری در قالب های متنوع و جذاب

۴- انعقاد تفاهم نامه با آموزش و پرورش، دانشگاه ها، حوزه های علمیه،   بسیج، کانون های فرهنگی، مساجد،   سازمان فرهنگی شهرداری مشهد،   تشکل های سیاسی و سازمان های مردم نهاد به منظور ساماندهی اقشار مختلف مردم بویژه دانش آموزان و دانشجویان  و طلاب علوم دینیه در قالب کاروان های منسجم و هدفمند در قالب گردشگری انقلاب با روند شکل گیری و شرایط و علل پیروزی انقلاب و سقوط رژیم ستم شاهی پهلوی آشنا خواهند شد .

۵-تهیه مستند های تلوزیونی از اجرای تورهای گردشگری و دریافت پیشنهاد ها و انتقادهای شرکت کنندگان در این برنامه بارویکرد آسیب شناسی و اصلاح فرایند برنامه ها و پروژه های موضوعی انقلاب اسلامی در شهر مشهد مقدس .

محمد آصفی پژوهشگر ارشد

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی و زیارت

 شورای اسلامی شهر مشهد مقدس مرداد ۹۴

پایگاه خبری تحلیلی بصرنیوز

نظرات

آخرین اخبار