امروز یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹
شناسه خبر: ۴۳۱۷
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۵
آیت الله میرباقری پاسخ می دهد

وظایف جوانان در راستای تحقق تمدن اسلامی چیست؟

آیت الله سید مهدی میرباقری پاسخ می دهند: جوانان نباید دروس دانشگاهی خود را رها کنند و دلسرد از علوم رایج شوند و یا مثلا همه به حوزه علمیه بیایند. شما باید با قاطعیت، مسیر دانشگاهی تان را ادامه بدهید ولی دنبال این مسائل هم باشید. دنبال این باشید که مسیر علم را به سمت […]

آیت الله سید مهدی میرباقری پاسخ می دهند:

  • جوانان نباید دروس دانشگاهی خود را رها کنند و دلسرد از علوم رایج شوند و یا مثلا همه به حوزه علمیه بیایند. شما باید با قاطعیت، مسیر دانشگاهی تان را ادامه بدهید ولی دنبال این مسائل هم باشید. دنبال این باشید که مسیر علم را به سمت اسلام تغییر بدهید. این طور نباشد که منحل در آن علم بشوید و حداکثر یک آدم خوبی باشید که مثلاً بعد از ظهر که به مطب می رود، برای خدا معالجه می کند و دنبال جلب امکانات نیست. این مقدار کافی نیست.
  • این برای یک مومن شخصی خوب بودن، ممکن است کافی باشد ولی برای در خدمت ظهور امام زمان بودن، کفایت نمی کند. دنبال این باشید که یک کار اساسی انجام دهید. و البته این کارها هم فردی اتفاق نمی افتد؛ با نهادها، سازمان های بزرگ اتفاق می افتد. در آن زمینه هم دغدغه داشته باشید که یک کاری بر علیه تجدد باید کرد.
  • ما باید یک انقلاب عظیم بر علیه غرب ایجاد کنیم. این مشروعیتی که غرب از ناحیه علم و تکنولوژی پیدا کرده که منتهی به مشروعیت سیاسی و سیطره غرب شده، باید به دست شما شکسته شود.
  • بنابراین در عین اینکه دنبال فضای رایج خود هستید و با قوت هم فعالیت می کنید و بحثِ تقوای شخصی و ریاضات باطنی و معنوی دارید و به مسئله حلال و حرام دقت دارید؛ اما در کنارش حتماً یک فرصت های جدی را برای ورود به میدان درگیری فرهنگی با غرب بگذارید و این درگیری را جدی کنید. به طوری که حاصل این درگیری، تغییر موازنه به نفع اسلام باشد.
  • جریان درگیری تمدن مادی با اسلام یک جریان درگیری تاریخی است که بخشی از این مباحث مطالب دقیق فلسفه تاریخی است که مراحل سیر تمدن مادی و مقابله جبهه حق را باید در آن بررسی کنیم که چه اتفاقاتی افتاده و چطور شده که جبهه باطل توانسته در دنیای اسلام نفوذ کند و چرا این نفوذ، به مرحله استحاله نرسید و در دنیای تشیع نتوانستند ما را در درون خودشان هضم کنند.
  • چرا در نقطه ای که آنها احساس می کردند که فرهنگ اسلام را استحاله کردند؛ یک تحول عظیم و یک حیات مجدّدی برای دنیای اسلام پیدا شد که صف آرایی جدیدی در جهان شکل گرفت؟ اینها بحث هایی است که در مباحث فلسفه تاریخی باید به آنها بپردازیم.

 

*برگرفته از بیانات آیت الله سیدمحمد مهدی میرباقری؛ در جمع نخبگان استان البرز در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۹۵

نظرات

آخرین اخبار