امروز پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
شناسه خبر: ۱۸۱۹
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۳۹۴
گردشگری انقلاب اسلامی در مشهد / 7

مسجد امام حسن مجتبی علیه اسلام از روزی که محل درس تفسیر مقام معظم رهبری بود تا امروز که تبدیل به نمازخانه ای ساده گشته است

با شروع جلسات، شهر مشهد به‌هم می‌ریزد. در آخرین روزهای تابستان، وقت نماز ظهر که به‌طور معمول شهر خلوت می‌شود و مردم به استراحتی چندساعته تن می‌دهند، در گوشه‌ای از شهر، جنب‌و‌جوشی عجیب برپاست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بصرنیوز ظرفیت گردشگری انقلاب اسلامی که امروزه در شهر مقدس مشهد که از کانون های اصلی انقلاب  بوده  مغفول واقع شده است به همین منظور موضوع ظرفیت گردشگری انقلاب اسلامی در قالب پرونده ای در پایگاه خبری تحلیلی بصرنیوز بررسی میگردد.

با شروع جلسات، شهر مشهد به‌هم می‌ریزد. در آخرین روزهای تابستان، وقت نماز ظهر که به‌طور معمول شهر خلوت می‌شود و مردم به استراحتی چندساعته تن می‌دهند، در گوشه‌ای از شهر، جنب‌و‌جوشی عجیب برپاست. همه مشتاقانه خود را به این مسجد کوچک و نیمه‌کاره می‌رسانند تا از سفره پربرکت معارفی که سید جوان در بهترین ماه خدا برایشان پهن کرده است، بهره‌ها ببرند و تشنگی‌هایشان را فرو بنشانند.

مقام معظم رهبری : من قبلاً در یک مسجد دیگری به نام مسجد امام حسن نماز می‌خواندم و امام جماعت مسجدی بودم به نام مسجد امام حسن مجتبی که در نزدیک منزلمان بود و در یک خیابان نسبتاً خلوتی، تا یک حدودی هم دور افتاده‌ای خیلی هم دور افتاده نبود اما خیلی هم محل رفت و آمد جمعیت نبود، آن‌جا نماز را شروع کردم و مسجدی که برای اول بار من را دعوت کردند برای امام جماعت که همین مسجد باشد، به این شکل بود که یک اتاقکی بود از این اتاقی که الان شما توش نشستید کوچک‌تر و مستمعینش هم دو صف ۵، ۶ نفره، دو سه صف ۵، ۶ نفره از پیرمرد‌ها و آدمهای متوسط آن حول و حوش مسجد بودند، یک باربر بود به نام ملا که نمی‌دانم حالا زنده است یا فوت شده. زنده است؟ حاجی از رفقای‌‌ همان مسجد است می‌داند، بله یک ملا بود، یک قهوه‌چی بود آن نزدیک، یک شاگرد مکانیک بود، غالباً هم در سنین مسن یا متوسط، یک حاجی خیری بود که مسجد را او ساخته بود، همسایه‌ی مسجد بود، یک عده‌ای بودند در حدود مثلاً شاید ۲۰ نفر ۱۸ نفر بعد من که رفتم آن‌جا به مردم شب اول که نماز خواندیم پا شدم، دو سه شب که گذشته بود پا شدم رو کردم به مردم گفتم که با این چند شبی که ما با هم دور هم جمع شدیم یک حقی شما بر گردن من پیدا کردید یک حقی من بر گردن شما پیدا کردم. حق شما بر گردن من این است که من یک قدری برایتان حرف بزنم و یک حدیثی چیزی برایتان بخوانم که شما گوش کنید. حق من هم بر گردن شما این است که شما آن حرفهای من را گوش کنید و یاد بگیرید من حق خودم را عمل می‌کنم شما‌ها هم حاضرید حق خودتان را ادا کنید؟ خیلی خوششان آمد و گفتند آره. در طول مدت خیلی کمی این مسجد کوچولو پر شد به طوری که جا کم شد و‌‌ همان حاجی همسایه‌ی مسجد همت کرد و از عقب مسجد یک مقدار را اضافه کرد و مسجد شد بزرگ‌تر و در مدت شاید دو سه ماه آوازه‌ی این مسجد در مشهد به خصوص در میان جوان‌ها پیچید به طوری که وقتی مسجد کرامت که مزین‌ترین و بهترین و بزرگ‌ترین مسجد محله در مشهد محسوب می‌شد ساخته شد و آراسته شد و کامل شد، بانی آن مسجد و کسبه‌ی دور و بر آن مسجد فکر کردند که مناسب هست که بیایند و بنده را که توی این مسجد پیش نماز بودم ببرند آن‌جا… بیانات در مصاحبه با شبکه دوم تلویزیون درباره خاطرات بیست و دوم بهمن‌ماه ۱۳۶۳/۱۱/۱۱

گزارشهای ساواك خراسان در خصوص سخنرانیهای آیت الله سیدعلی خامنه‌ای در مسجد امام حسن مجتبی (ع ) مشهد راجع به تلاشهای یهودیان برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان صدر اسلام

سید مرتضی سادات فاطمی می گوید : پایگاه اصلی مقام معظم رهبری، حسینیه و مسجد کرامت و مسجد امام حسن مجتبی(ع) بود. ایشان امام جماعت این مساجد بودند و در آن‌ها جلسه تلاوت و تفسیر قرآن برای مردم داشتند.
البته مسجد کرامت در مقایسه با مسجد امام حسن(ع) بیشتر مورد توجه مردم بود؛ زیرا این مسجد در نقطه مرکزی شهر و نزدیک حرم مطهر امام رضا(ع) قرار داشت. مرحوم کرامت نیز این مکان را وقف کرده بود تا برنامه‌های مختلف مذهبی در آنجا برگزار شود.
در آن زمان مردم تنها مأمن و محل رجوعشان مساجد بود. شخصیت مقام معظم رهبری نیز بسیار جذاب و شناخته‌شده بود و مردم با علاقه به مسجد کرامت و امام حسن مجتبی(ع) می‌آمدند تا از سخنرانی ایشان استفاده کنند. به علت سخنرانی‌های آتشین و قاطع مقام معظم رهبری در برهه‌ای ایشان از رفتن بر منبر ممنوع و در مقطعی هم تبعید شدند.

مسجد امام حسن مجتبی(ع)، در انتهای بازار سرشور مشهد واقع شده است .

امروز متاسفانه این مسجد  تنها تبدیل به یک نمازخانه ساده شده است . در حالیکه می تواند روایتگر مجاهدت های مقام معظم رهبری و دیگر فعالان انقلابی باشد .

نظرات

آخرین اخبار