امروز چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸
شناسه خبر: ۱۵۱۱
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۴
کدام بانک حرفه‌ای‌تر قانون را دورمی‌زند؟

شگرد بانک‌ ها برای جذب سپرده بیشتر! + اینفوگرافی

صف‌‍آرایی جدی بانک‌ها برای جذب سپرده بیشتر در مقابل یکدیگر کلید خورده و این هماوردی آنها، اکنون به یک جدال نفس‌گیر برای بانک‌های کوچک و بزرگ کشور مبدل شده است؛ کدام بانک حرفه‌ای‌تر قانون را دور می‌زند

پایگاه خبری تحلیلی بصرنیوز:  صف آرایی جدی بانک ها برای جذب سپرده بیشتر در مقابل یکدیگر کلید خورده و این هماوردی آنها، اکنون به یک جدال نفس گیر برای بانک های کوچک و بزرگ کشور مبدل شده است.

آنهم درست دو ماه بعد از ابلاغ دستورالعمل ناظر بر سیاست های پولی و اعتباری سال ۱۳۹۴  توسط بانک مرکزی.

به گزارش بصرنیوز به نقل از نسیم، بانک مرکزی در میانه اردیبهشت ماه سالجاری و به رسم مالوف،سقف نرخ سود علی الحساب سپرده های بانکی را متناسب با طول دوره سپرده گذاری با حداکثر سررسید یک ساله، معادل ۲۰ درصد تعیین کرد.

با این تصمیم، نرخ سود سپرده مدت دار از ۲۲ به رقم ۲۰ درصد سقوط کرده و درعین حال تعیین نرخ های کمتر از یکسال هم بر عهده خود بانک ها گذارده شد.

هر چند که قبل تر، نرخ سود سپرده های با مدت کمتر از یکسال هم،بدین سیاق تعیین شده بود؛ روز شمار تا سقف سه ماهه حداکثر ۱۰ درصد، سه تا شش ماه ۱۴ درصد، شش تا ۹ ماه ۱۶ درصد و ۹ تا ۱۲ ماهه هم ۱۸ درصد و برای  یکساله هم رقم ۲۰ درصد.

درست دو ماه بعد از ابلاغ دستور العمل بانک مرکزی، بانک ها اکنون با رونمایی از طرح های خوش رنگ و لعاب خویش در تلاشند تا  هریک از  این نقدنیگی موجود در بیرون ازگستره نظام بانکی سهم بیشتری برای  خود بازتعریف کنند.

به نظر می رسد تعدادی از  این بانک ها از ادامه رقابت ناسالم و غیر منطقی خویش با تعداد دیگری از بانک ها ابایی نداشته و با اتخاذ روش‌هایی از جنس دیگر می کوشند،چالش های مالی خویش را با جذب این سپرده ها مرتفع سازند.

به ویژه آنکه تعداد زیادی از بانکداران حاضر در شبکه بانکی کشور، نرخ سود کنونی  را به نفع بانک ها ارزیابی  نکرده و اذعان دارند که با این نرخ سود ارایه تسهیلات فردی  چندان صرفه اقتصادی برای آنها ندارد.

 از این رو، یکی از این روش های پر کاربرد بانکها،  الزام بر مسدود ساختن همه یا بخشی از سپرده افراد برای مدت محدود درحساب بانکی فرد بوده تا  از این رهگذر دارنده سپرده، بتواند سود روز شمار ۲۰  درصدو یا اندکی کمتر را از بانک مورد نظر دریافت کند.

هرچندکه طبق قانون بانکداری بدون ربا،هیچ بانک  دارای مجوزی، به شرط گذاری برای مشتری مجاز نیست و بانکها نمی توانند به مشتری اعلام دارندکه پس ازسپرده گذاری، تسهیلات قرض الحسنه و یا غیر از آن را دریافت خواهند کرد.

البته بانک مرکزی نیزدر ظاهر این رفتار بانک ها را مطابق میل خود تعبیر نکرده و معتقد است که  بانک ها فقط مجاز به رعایت چارچوب های ابلاغی  درآیین نامه نرخ سود بانکی هستند.

با این اوصاف خبرگزاری نسیم درگزارشی میدانی به بررسی نحوه سوددهی موسسات و بانک های ریز و درشت فعال درشبکه بانکی پرداخته  که این عده از بانکها با مسدود ساختن بخشی از سپرده افراد ،سود با عددی بیشتر را به مشتریان ارایه می کنند.

آشنایی بهتر با شگرد برخی از بانک ها برای جذب سپرده بیشتر

بانک سپه:این بانک قدیمی کشور،جدای از پرداخت سود به روش  نرخ های مصوب بانک مرکزی،پیشنهاد می دهد که با امکان خرید اوراق به مشتریان،آنها می توانند سود روز شمار ۲۰ درصدی و یا هر سه ماه یکبار سود ۱۹.۷۵ درصدی  دریافت دارند.

بانک کشاورزی:بانک تخصصی کشاورزی، به مثابه  برخی دیگراز بانک ها برای جذب سپرده افراد، دست به دامان صندوق یکم  خود شده به نحوی که در این صندوق، سود روز شمار ۲۲ درصد به سپرده گذاران  ارایه می شود.

البته درخود بانک،پرداخت سودها به شیوه ابلاغی بانک مرکزی  صورت می  پذیرد، اما همین بانک چاره کار را برای  جذب سپرده در دادن پیشنهاد به سپرده گذاران برای گذاردن سپرده خویش درصندوق یکم دیده که البته اصل وسود آن نیز تضمین شده است.

بانک مسکن: این بانک هم برای جذب سپرده از مشتریان خود در این بازار آشفته، دست به ابتکار جالبی زده که با توجه به تعیین نرخ سود۱۱ درصدی  برای سپرده های کوتاه مدت،چنانچه دارنده حساب  حداقل ۲۲.۵ میلیون تومان در حساب خود داشته باشد، اوراق پنج میلیون ریالی هم به صورت رایگان به آنها ارایه می کند.

به عبارت بهتر به ازای هر۲۲.۵ میلیون تومان موجودی درحساب افراد،یک اوراق پنج میلیون ریالی هم به عنوان جایزه در نظر گرفته شده است.

باتوجه به نرخ سود سپرده کوتاه مدت ۱۱ درصدی، با محاسبه سود فروش این اوراق هم حدود چهاردرصد سود عاید دارنده حساب خواهد شدکه در مجموع سود افراد به ۱۵ درصد درکوتاه مدت می رسد.

بانک ملت:این بانک در رقابت شانه به شانه خود با بانک های دیگر طرحی را رونمایی کرده که بر اساس این طرح،حداقل درحساب سپرده گذار باید ۲۰ میلیون تومان مسدود بماند که دراین صورت سودقابل  پرداخت به سپرده گذار به نرخ روز شمار ۱۹.۵ درصد خواهد بود.

بانک صادرات:بانک کهن صادرات،هم ترجیح داده تا در این بازار پرهیاهوی  جذب سپرده، به جذب سپرده با شیوه ای  تقریبا تکراری مبادرت ورزد؛ براین اساس سپرده گذار ۱۰ میلیون تومان از وجه سپرده خویش را به مدت یکماه مسدود ساخته و پس از آن سود ۱۹.۷۵ درصدی را عاید خود خواهد کرد.

بانک سینا:دراین بانک، سپرده ویژه شامل حال کسی می شود که کل سپرده فرد،یکماه بدون استفاده باشد و پس از آن سود ۲۰ درصدی روزشمار برای مشتری  فعال می شود.

یک تفاوت مهم دیگر در این بانک این  بوده که رقم حداقلی برای سپرده مد نظر قرار نمی گیرد اما کل رقم دستکم برای  یکماه مسدود می شود.

بانک قوامین:این بانک نه چندان بزرگ، برای جذب سپرده ازمشتریان خود شرایط ویژه ای تدارک دیده که دستکم دو میلیون تومان همواره باید درحساب  مشتری وجود داشته باشد.

درطرح مذکورکه از ناحیه بانک قوامین به طرح شماره ۴ معروف شده، مشتری می تواند با هرمقدارسپرده به شرط مسدود ساختن دو میلیون تومان پول درحساب خود، سود روز شمار ۲۰ درصدی  دریافت کند.

بانک صنعت و معدن:این بانک دولتی تخصصی نیز به سیاق  دیگر بانک ها جدای از پرداخت سود به سپرده های عادی برای جذب سپرده ،شگرد مسدود ساختن  حداقل ۱۰ میلیون تومانی در حساب سپرده گذاران را نشانه رفته  تا براین اساس سود روز شمار ۲۰ درصدی را به سپرده گذاران پرداخت کند.

بانک شهر: بانک متعلق به شهرداری، درکناکنش  بین بانک ها برای جذب سپرده بیشتر بین دولتی ها  و خصوصی ها نیم نگاهی به استفاده از صندوق سرمایه گذاری “آرمانشهر”خود داشته تا بدینوسیله، مشتریان با سپرده گذاری  حداقل ۱۰ میلیون تومانی، این صندوق به نیابت از مشتری در تالار شیشه ای سرمایه گذاری  می کند.

قرارداد بین مشتری  وصندوق  یکساله به امضا می رسد ومشتری نیزمی تواند سود روز شمارخود را۲۲ درصد دریافت کند.

بانک دی:بانک خصوصی دی هم از مدت ها  قبل فرمولی طراحی کرده که  به نام “اشتیاق”معروف  است؛ در این طرح حداقل مانده حساب  باید یک میلیون تومان باشد،در اینصورت سپرده گذار می تواند سود روزشمار ۲۰ درصدی را  دریافت کند.

رقم یک میلیون تومانی،همواره در حساب  صاحب سپرده مسدود بوده و باید دست نخورده بماند.

بانک حکمت ایرانیان: بانک مذکوربا انداختن طرحی نو،تلاش داشته تا برشی از این کیک بزرگ نقدینگی در بیرون ازبانک ها را نصیب  خود سازد؛ بنابراین حداقل با یک میلیون تومان افتتاح حساب صورت گرفته واگر سپرده  تا سقف پنج میلیون تومان شارژ شود، سود قابل ارایه روز شمار به ۱۹ درصد می رسد و اگر مانده حساب  از پنج میلیون تومان تجاوز کند،سود صاحب حساب به ۲۰ درصد هم خواهد رسید.

بانک کارآفرین:بانک خصوصی کارآفرین بانکی که درکنارپرداخت سود عادی یک سود متفاوت با عادی  هم پرداخت می کند.

دراین شیوه سپرده فرد به مدت یکماه دست نخواهد خورد، بنابراین چنانچه سپرده  صاحب حساب بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان باشد سود روزشمار ۱۸ درصد و اگر مانده حساب  سپرده  فرد بین ۵۰ تا  ۱۰۰ میلیون تومان باشد سود روزشمارپرداختی به  ۱۸.۵ درصد خواهد رسید.

طبق پیگیری های  نسیم، این بانک برای  سپرده های  بالای یکصد میلیون تومان هم سود روز شمار ۱۹.۵ درصد پرداخت می کند.

پست بانک:بانک دولتی پست بانک شاید فراموش کرده که به دلیل  دولتی بودن به شدت زیرذره بین بوده از همین رو با الزام سپرده گذاران علاقمند به دریافت سودروز شماربیشتر ازعدد معهود، تاکید دارد که دستکم پنج میلیون تومان مانده سپرده گذار به مدت ۱۰ ماه مسدود می شود و بر این اساس سود روز شمار ۱۸ درصد می  پردازد.

این طرح در قالب روزشمار ویژه این بانک مطرح بوده وجدای  از نرخ های سود عادی ابلاغی از ناحیه بانک مرکزی  پرداخت می شود.

بانک پارسیان:این بانک که درچند روز اخیر هم با دست اندازهای خبری متفاوتی دست و پنجه بیشتری  نرم کرده ، در این کش و قوس جذب سپرده  دوحالت را برای این تحریک اشتهای مشتریان در سپرده گذاری را در پیش گرفته است.

جذب سپرده عادی  که با نرخ های  مصوب بانک مرکزی بوده اما  طرح ویژه صندوق لوتوس پارسیان طرح دیگری  بوده که بانک پارسیان در انداخته تا  سهم بیشتری  از جذب سپرده را نصیب خود کند.

طبق روال کار این صندوق که سرمایه گذاری بوده درسپرده های بالای ۲۰ میلیون تومان این حساب ویژه گشایش یافته و سود تضمین شده ۲۰ درصدی درکنار سود ۳ تا ۳.۵ درصدی از محل سرمایه گذاری هم عاید صاحب حساب خواهد شد، مجموع سود ماهیانه روز شمار ۲۳تا ۲۳.۵ درصد، رقمی درجهت مخالف بخشنامه های  ابلاغی.

موسسه اعتباری عسکریه: این موسسه اعتباری که درتلاش است تا در این دوئل نفس گیر بانکی از سایر رقبا، گوی سبقت را برباید با اخذ سپرده های با ارقامی متفاوت، برای  یکسال  سود ۲۳ درصد ارایه می دهد.

البته درحساب هایی مثل”پانیذ” هم به صورت روزشمار شناور،صاحب حساب می تواند با سپرده با ارقام بالا، ۲۴ درصد سود سالانه هم  دریافت دارد.

موسسه اعتباری توسعه:در این موسسه  بعد ازمسدود شدن  کل آورده به مدت  یکماه، شرایط دریافت سود  روز شمار ۲۰ درصدی  فراهم خواهد شد، با این تمایز که  اگرسپرده گذار پس از مدتی  از ادامه قرارداد سالانه خود با موسسه منصرف شود مشمول جریمه کسر از سود نخواهد شد.

نظرات

آخرین اخبار