امروز پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
شناسه خبر: ۴۳۷۰
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۵
گفتگوی بصرنیوز با فرهاد عظیما، کارگردان انیمیشن سینمایی «خلیج فارس۲»؛

درصدد بزک کردن آمریکا نباشید/غیرت ایرانی تان کجا رفته؟

"در صدد بزک کردن چهره ی آمریکا نباشید" بنده یک شعاری را مطرح کردم که مطابق فرمایشات مقام معظم رهبری بوده است ، ما شروع کننده ی جنگ نیستیم اما اگر دشمن تعرض کند دفاع خواهیم کرد ، دوره ی زورگویی تمام شده است و با دفاعمان آن ها را با خاک یکسان خواهیم کرد هم در فضاي مجازی و هم در فضاي حقیقی که برخورد سنگین تر و جدی تر خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بصرنیوز،انیمیشن سینمایی «نبرد خلیج فارس۲» اولین انیمیشن رئال سینمای ایران است که آن را فرهاد عظیما، هنرمند مشهدی کارگردانی کرده است.

عظیما ۵سال پیش نیز« نبرد خلیج فارس۱ » را تولید کرد. با اینکه هنوز چند روزی از ساخت این انیمیشن سینمایی نمی‌گذرد، بسیاری از شبکه‌های آن‌‌سوی مرز به آن واکنش نشان داده و حتی صدای آمریکا آن را مورد تحلیل قرار داده است و البته با انتقادات داخلی نیز از سوی بعضی هنرمندان مواجه شده است .

با این هنرمند به بهانه این انتقادات و بازتاب‌‌های زیاد به گفتگو نشستیم.

فرهاد عظیما در پاسخ به انتقاد ایران هراسی بواسطه ی اکران و ساخت این انیمیشن اینگونه پاسخ می دهد:

در ابتدا ما یک نقد به دوستان منتقد وارد میکنم چرا سرتان را از سیاه چاله ها بیرون نمی آورید و از نور فراری هستید ؟ چرا به تاریکی ها و زندگى سیاه خو گرفته اید ؟
منظور بنده این است که تازمانی که به این انتقادات سطحی دامن بزنیم طبیعی است که نور چشممان را اذیت میکند و خورشید را مقصر دانسته و از نور فراری می شویم .
کارگردان انیمیشن خلیج فارس ادامه می دهد: بعضی یادشان رفته که دارند در کشوری زندگی می کنند که متعلق به آن هستند ، غیرت ایرانی بودن کجا رفته است ؟ آیا اینکه ما آریایی هستیم معنی اش این است که یک سری انیمیشن طنز بسازیم که عده ای با آن بخندند ؟ این کار بد و مشکل دار نیست که بخواهیم جلوی آن را بگیریم میگوییم چرا در بیان مشکلات مردم امید ایجاد نمی کنید ؟ مثل غرب که یک امید عبث و بیهوده را در انیمیشن های خودشان ایجاد میکنند تا مردم به آینده امیدوار شوند ، حتی گاهی اوقات در بزرگترین فیلم هایشان این امید وجود دارد و نابودی جهان و خرابی در انتها به یک نور امید ختم می شود.
ما داریم این نور امید را در ایران نشان می دهیم و ایرانیزه میکنیم انیمیشن را غربی ها در کشور خودشان ایجاد افتخار می کنند ما هم در کشور خودمان.
هنرمند و کارگردان مشهدی افزود: این آقایانی که نقد به ایران هراسی می کنند از این ها یک سؤال دارم: آن زمانی که فیلم سیصد را علیه ایران ساختند یا در بازی بتل فیلد تهران را فتح کردند یا در ترانسفورمر با موشک ۲ نیروگاه اتمی ایران را نابود کردند و پرچم ایران را برعکس زدند یا فیلمی مثل آرگو و امثال این اتفاقات ایران را با خاک یکسان کردند و فتح ایران را در عرض چند دقیقه جلوه می دهند ویا در یک بازی دیگر تانک هایشان را در بزرگراه تهران – قم نشان می دهند که به سمت فتح تهران می روند و این بازی آنچانی فروش هم می کند-این ها آن زمان که این بازی و فیلم ها ساخته میشد کجا بودند ؟ -که احساس ایران هراسی به ایشان دست داده ؟- هنگام فحش ، تهدید ها و تخریب ها توسط مقامات عربی و غربی و آمریکایی کجا بودند ؟ چرا هیچ واکنشی نشان ندادند ؟
هرچه بی احترامی و فحش می شنویم آیا همه باید سکوت کنند؟
وی اضافه کرد: یک گروه هم که پیدا می شود در پاسخ به اینها فعالیت می کند با هر عنوانی یا ارزشی،حزب الهی یا ملی گرا توسط یک عده ی خاص و رقیب شروع می کنند به کوبیدن این فعالیت یا این انیمیشن های تولیدی بدون آنکه حتی فیلم را دیده باشند.
حتی آنها گروه ما را هم ندیدند و بدون اینها نظر می دهند .
عظیما در پاسخ به انتقاداتی مبنی بر فرد گرایانه بودن و عدم حضور روحیه جمع گرایانه پاسخ می دهد:

مگر می شود فرد گرایی باشد ؟ بنده اگر به تنهایی این انیمیشن را ساخته باشم باید رکورد گینس را می شکستم و دستمزد هم باید بدهند بخاطر اینکه تنها انیمشین سینمایی جهان می شده که با این حجم جلوه های ویژه که ساختار محتوایی قوی دارد ، حتی اگر این هم بود باید افتخار کنند که اینچنین فردی در کشورشان این توانمندی را داشته . حالا هزاران نفر در تیم ها و گروهای مختلف با بودجه های دولتی فعالیت می کنند و انیمیشن های کوتاه و خنده داری میسازند که برای بعضی از افراد ملت سرگرم کننده است ، آن هم به علت نبودن کار و موضوع.
وی افزود: فرض کنید این انیمیشن کوتاه هم بخواهد در آمريكا منتشر شود اصلا چنین جایگاهی ندارد ، نه با فرهنگ آن ها هماهنگ است نه قابل رقابت با آثار قدرتمند آنجا است و در مقابل آن ها مانند یخی است که آب می شود. اما آن چیزی که باید از کشور ایران دفاع بکند و در دهان آمریکا بزند در مقابل این فیلم ها و آثار قوی در ایران تولید نشده ما در روشنگری به لطف و برکت امام رضا (ع) کاری ارزشمند انجام دادیم و اثر این هنر و کار تولید شده را هم از بازتاب ها و واکنش ها می توان متوجه شد ، که داشتند کار را به کجا می کشاندند.
ما طی ۴ سال با بودجه ی شخصی خودمان انیمیشن خلیج فارس را ساختیم با یک تیم چند نفره ، این آخر کار جای تشکر و خسته نباشید بشنویم که این آقایان دفاع از کشور عزیزمان را می گویند ایران هراسی.
فرهاد عظیما افزود: این حرف ها چه معنایی دارد وقتی که کشور ما را توسط داعش و … مورد تهدید قرار می دهند و سردار سلیمانی می رود دفاع می کند ، این ها همان هایی هستند که تا چند مدت قبل می گفتند ایران چرا در سوریه حضور دارد؟ اما امروز دارند متوجه می شوند که داریم شهید می دهیم تا اینها وارد کشورمان نشوند و ناموس ما را مورد تعرض قرار دهند و در کشورهای مرتجع عربی به فروش برسانند ، حتما باید هزاران شهید بدهیم تا بعضی از این ها سر عقل بیایند و بفهمند جنگ دارد به خانه ی ما می آید .
یک سؤال دارم : آيا آمريكا و امثالهم از انیمیشن های طنز ترس دارند یا انیمیشنی مانند خلیج فارس؟ که در آن دستیابی به قدرت استفاده می شود .
هنرمند جوان مشهدی افزود: در چند روز اخیر فضای مجازی منفجر شد از اخباری که برای این انیمشین منتشر کردند،در سایتهای متعدد انگلیسی زبان این خبر درج شد و این یعنی از این کار ارائه شده حساب می برند ، به عنوان مثال خبرگزاری اسپتنیک خبری مبتنی بر قدرت انیمیشن منتشر کرد با این عنوان که “قدرت انیمیشن چه کارها که نمی کند” و از خلیج فارس۲ به عنوان قدرت نظامي وسیاسی که جنگ سرد هست یاد می کند .


وی ادامه داد: پاسخ دادن به این آقايان منتقد در شأن ما نیست ، آن ها دارند اتهام وارد می کنند و خودشان هم باید اثبات کنند که حرفشان درست است یا غلط ، عده ای در قشر روشن فکران هستند که می گویند ما نباید با آمريكا دعوا داشته باشیم. ما نباید در مقابل هرکاری که کردند سکوت کنیم تا تعرض بعدی نیز شکل بگیرد، نتیجه اش این می شود که ویزایمان را هم باطل می کنند و … بازهم ما بگوییم آمريكايي ها را با آغوش باز می پذیریم این نهایت خفت و حقارت است ، این تفکر خائنانه و کثیف یک قوم حداقلی است و باید با این حداقل ها برخورد شود.

عظیما همچنین در مورد سنگ اندازی ها در روال ساخت این انیمیشن اینگونه پاسخ می دهد: پویا نمایی نیاز به هزینه و بودجه دارد و اولین کاری که می کنند بودجه ی مربوطه را قطع می کنند ، ما خود جوش کار کردیم اینکه بعضی ها ناراحتند به این خاطر است که این کار سنگین را خودمان با لطف امام رضا (ع) به مرحله ی اجرا رساندیم ، گروه انیمیشن فاطمه الزهرا (س) بدون توجه به محدودیت های مالی و حتی حمایت های معنوی در بحث فضای مجازی این راه را رفته و به لطف خدا در بین مردم طرفداران زیادی پیدا کرده .
کارگردان انیمیشن خلیج فارس ۱ و۲ مطرح کرد: به نظر بنده بهتر است بعضی ها فکر کنند به این قضیه که همه ی افراد آن ها نیستند همه ی قشر متفکر فرهنگی آن ها نیستند ، غیر از خودشان افراد دیگری هم هستند که باید یاد بگیرند آنها را هم دوست داشته باشند و تعامل کنند با دنیای واقعی خودشان و قبول کنند که دیگرانی هم به غیر آن ها هستند و همه ی هنر کشور در تهران خلاصه نشده است ، و همه ی آثار هنری هم در آثار آن ها خلاصه نشده است و از همه مهمتر بفهمند که در کشور ایران زندگی می کنند و به آن مدیونند و اگر به این آب وخاک بی حرمتی شود همه ی ما باید دفاع کنیم و برای هر میلیمتر این خاک شهید و جانباز دادیم و حالا هم که یک اثر ارزشمند این کار را دارد انجام می دهد حمایت نمی کنند حداقل سنگ اندازی نکنند ، بدون دیدن فیلم و گروه دست اندرکار حرف نزنند و نقد نکنند که این نشان دهنده ی یک ضعف رفتاری در شخصیت است.

فرهاد عظیما در مورد هنرمندانی که در صدد بزک کردن آمریکا هستند اینگونه نظر می دهد:

“در صدد بزک کردن چهره ی آمریکا نباشید”
بنده یک شعاری را مطرح کردم که مطابق فرمایشات مقام معظم رهبری بوده است ، ما شروع کننده ی جنگ نیستیم اما اگر دشمن تعرض کند دفاع خواهیم کرد ، دوره ی زورگویی تمام شده است و با دفاعمان آن ها را با خاک یکسان خواهیم کرد هم در فضاي مجازی و هم در فضاي حقیقی که برخورد سنگین تر و جدی تر خواهد بود.
در انیمیشن هم داریم که ابتدا آمريكا حمله می کند به یک پایگاه مهم ایران و ما دفاع مقدس داریم انجام میدهیم در خلیج فارس.

وی در مورد کارهای در دست تولیدش پس از اکران خلیج فارس ۲ اینگونه توضیح می دهد:

انیمیشن های در دست اقدام هم داریم کربلا ، روز داوری و خلیج فارس ۳ و … اما به صورت جدی روی موضوع کربلا و عاشورا برنامه ریزی داریم و کار خواهیم کرد.

نظرات

آخرین اخبار