امروز پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
شناسه خبر: ۴۴۶۱
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردین ۱۳۹۶
یادداشت

تقابل زیارت و توریسم در گفتمان انقلاب اسلامی

یادداشت رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد حجت الاسلام والمسلمین مجید فاطمی ارفع

مشهد به عنوان پایتخت معنوی جهان اسلام همانگونه که در تشکیل انقلاب اسلامی نقش محوری داشت می بایست در تکمیل انقلاب و ایجاد تمدن نوین اسلامی که هدف نهایی انقلاب اسلامی است نقش محوری داشته باشد.

صدور انقلاب اسلامی و پیام آزادی بخش آن می بایست با محوریت شهر مقدس مشهد صورت گیرد چرا که ظرفیت های بی نظیر این شهر فرصت هایی است که می تواند زمینه ساز اتحاد عالم اسلام باشد. در متون دینی آمده است که «بموالاتکم….ائتلفت الفرقه» آنچه که سبب اتحاد امت اسلامی می شود ولایت اهل بیت علیهم السلام است.

وجود مضجع شریف حضرت ثامن الحجج علیه السلام بزرگترین ظرفیت برای شکل گیری تمدن اسلامی است وجود یکی از بزرگترین حوزه های علمیه دنیای اسلام در خراسان با مرکزیت شهر مشهد، حضور نخبگان و فرهیختگان بزرگ و استعدادهای فراوان از جمله ظرفیت های بالفعل و بالقوه این پایگاه تمدنی است.

مخالفین خارجی و داخلی گفتمان انقلاب اسلامی نیز به خوبی پی به این ظرفیت عظیم برده اند و تلاش خود را به کار گرفته اند تا این فرصت را تبدیل به تهدید کرده و مانع تحقق اهداف انقلاب شوند.

اگر تصور کنیم با شاخص های توسعه غربی می توانیم فرهنگ دینی و تمدنی خود را حفظ کنیم و در عین حال پایتخت فرهنگی هم باشیم توهمی بیش نیست. فرهنگ تمدن اسلامی هیچگاه نمی تواند زیر چتر فرهنگ توسعه غربی قرار بگیرد چرا که شاخص های توسعه به سمت غربی شدن سوق می دهد بنابراین نباید مشهد را بر اساس شاخص های توسعه پیش برد. حاکم شدن شاخص های توسعه ، فرهنگ زیارت را تحت الشعاع خود قرار می دهد و زیارت را که یک امر استراتژیک برای تحقق تمدن اسلامی است تبدیل به یک مقوله صرفاً تاریخی و باستانی می کند و به تدریج به عنوان یک خرده فرهنگ در فرایند توسعه منحل خواهد شد و کارایی تمدنی خود را از دست خواهد داد. برنامه ریزان توسعه و تصمیم سازان آن که از دانش توسعه غربی برخوردارند خواسته یا ناخواسته با عَلَم کردن فرهنگ توریسم و گردشگری درپی انحلال فرهنگ زیارت در فرهنگ گردشگری هستند چرا که به خوبی می دانند مهمترین مانع بر سر راه توسعه غربی فرهنگ زیارت است.

تمدن اسلامی در سایه فرهنگ زیارت می تواند محقق شود نه با فرهنگ توریسم و گردشگری.

زیارت ، محور شکل گیری جامعه و تمدن سازی است در عین حال محور پیشرفت هم هست زیارت محور پیدایش تشکل اجتماعی و سپس پیشرفت اجتماعی است چرا که جوامع شیعی حول محور حرم امامان شکل می گیرد. شکل گیری پیشرفت شهر مشهد هم حول محور حرم مطهّر امام رضا(ع) بوده است.

نطقه مقابل جوامع اسلامی ، جوامع غربی است که عمدتاً اقتصاد محور است نه فرهنگ محور که در این جوامع از گردشگری به عنوان ابزار فرهنگی استفاده می کنند ولی برای رسیدن به توسعه اقتصادی. یعنی فرهنگ ابزار رسیدن به اقتصاد و ثروت است. گردشگری ابزار فرهنگِ توسعه بر محور سرمایه داری است. امّا زیارت ابزار توسعه فرهنگ بندگی و عبودیت خدا و شکل گیری جامعه توحیدی است. مخالفت ما با ایجاد مراکز فرهنگی و تفریحی در شهر مشهد نیست بلکه با تبدیل شدن قطب زیارتی به قطب گردشگری مخالفیم.

مشهد به عنوان یک شهر زیارتی و پایتخت معنوی شهری است که باید همه بسترهایش بستر ایجاد اخلاق و انگیزه های الهی باشد که این انگیزه ها زیرساخت حرکت تمدنی است مشهد باید کانون انتشار فرهنگ عبودیت و بسط و گسترش این فرهنگ در جهان باشد.

بدیهی است که فرهنگ بندگی خدا تعارضی با تفریح ندارد بلکه معتقدیم فرهنگ عبودیت به تفریح جهت خواهد داد و در ذیل سایه این فرهنگ ، رفاه و امنیت و آسایش هم شکل خواهد گرفت.

نظرات

آخرین اخبار