امروز پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
شناسه خبر: ۱۹۷۳
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۴
گردشگری انقلاب اسلامی در مشهد / 13

اعتصاب غذای اساتید و کارمندان دانشگاه فردوسی مشهد در محکومیت کشتار های رژیم پهلوی و پیوستن مردم به معترضین

اول آبان 1357، اعتصاب غذای تعدادی از اساتید، کارمندان و دانشجویان دانشگاه فردوسی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بصرنیوز ظرفیت گردشگری انقلاب اسلامی که امروزه در شهر مقدس مشهد که از کانون های اصلی انقلاب  بوده  مغفول واقع شده است به همین منظور موضوع ظرفیت گردشگری انقلاب اسلامی در قالب پرونده ای در پایگاه خبری تحلیلی بصرنیوز بررسی میگردد.

شهر مشهد در آبان ماه ۱۳۵۷ شاهد اتفاقات تلخی بوده است، در این ماه شهر درتب و تاب انقلاب به سر می‏برد و دوران پر از هیجانی را طی می‏کرد. اوج‏گیری اعتصاب کارمندان و کارگران، استعفای استاندار، راهپیمایی‏ها‏ و تیراندازی به سمت اماکن حرم مطهر از مهمترین حوادثی است که موجب عکس‏العمل علما و مردم مبارز ایران شده است.

اول آبان ۱۳۵۷، اعتصاب غذای تعدادی از اساتید، کارمندان و دانشجویان دانشگاه فردوسی

دانشگاهیان دانشگاه فردوسی مشهد در اعتراض به حکومت پهلوی اعتصاب غذای خود را از ساعت ۸ بامداد دوشنبه اول آبان ۱۳۵۷ آغاز کرده و قطعنامه‌ای به شرح زیر صادر می‏کنند: «اگرچه اراده و خواست ملت ایران دستیابی به استقلال و آزادی از دست رفته می‌باشد و هیچ قدرت خارجی امکان و یارای از میان بردن همبستگی مردم و جلوگیری از رسیدن به این هدفهای مقدسی انسان را ندارند، با وجود این هیئت علمی، آسیستانها، انترنها، دانشجویان، کارکنان مراکز پزشکی و کارمندان اداری دانشگاه فردوسی برای تایید همبستگی ملی واعتراض و ابراز انزجار نسبت به کشتارهای دسته‌جمعی و عملیات شناخته شده‌ای که در کرمان و سایر نقاط کشور برای از میان بردن یکپارچگی ملت زجر کشیده و آگاه ما از طرف عمال استعمار انجام می‌شود و به خواست خدا نیستیم ای به جز بی‌آبروئی هر چه بیشتر بانیان آن ندارد…»

در دومین روز اعتصاب غذای ۴۸ ساعته دانشگاهیان تعداد زیادی از طبقات گوناگون جامعه به سمت محوطه‌ی اداره مرکزی دانشگاه فردوسی و دانشکده پزشکی شهناز به راه افتادند تا با اظهار همبستگی و تأیید خواسته دانشگاهیان در اجتماع باشکوه آنان شرکت کنند.(روزنامه خراسان، چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۵۷ ) گروه‏های زیادی از مردم از کوچه‌های فرعی خود را به محوطه‌ اداره مرکزی دانشگاه می‌رسانیدند در حالی که دسته‌ها و سبدهای گل به همراه داشتند به برادران دانشگاهی خود پیوستند. همانند روزهای گذشته حضرات آیات تهرانی، مرعشی، خامنه‌ای، آیت‌الله زادگان شیرازی و قمی طلایه‌دار صفوف راه پیمایان بودند.
روزنامه آفتاب شرق هم در نخستین تصویر انقلابی با درج تصویر تجمع معلمان مشهد اعتصاب غذای آنها را به تصوی کشیده است.(روزنامه آفتاب شرق، ۹ آبان ۱۳۵۷، اسماعیلی، زینب. انقلاب اسلامی به روایت تصاویر روزنامه‌های آفتاب شرق وخراسان. ویژه نامه انقلاب اسلامی در مشهد. شماره ۴ بهمن ۱۳۹۲)

نظرات

آخرین اخبار