امروز پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
شناسه خبر: ۴۳۸۳
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۵
گزارش اختصاصی بصرنیوز از اتفاقات اخیر خراسان جنوبی

اعتراضات گسترده ی مردم در پی سخنان ساختار شکن استاندار خراسان جنوبی

سخنان ساختار شکن استاندارخراسان جنوبی در چند روز گذشته باعث اعتراض قشر عظیمی از مردم خراسان جنوبی و جامعه ی حوزوی و دانشگاهی شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بصر نیوز،سخنان ساختار شکن استاندارخراسان جنوبی در چند روز گذشته باعث اعتراض قشر عظیمی از مردم خراسان جنوبی و جامعه ی حوزوی و دانشگاهی شده است.

ماجرا از این قرار است که استاندار خراسان جنوبی در نشست با جمعی از جوانان هنرمند استان با بیان اینکه به جز مجاری رسمی و قانونی هیچ فرد و یا گروهی به بهانه های مختلف اجازه اعمال نظر و ایجاد فشار بر هنرمندان و گروه های هنری در استان را ندارد، افزوده است: به هیچ فرد و یا گروهی اجازه نخواهم داد که جلوتر از قانون حرکت کرده و یا با سلایق و تفکرات مختلف بخواهند با اعمال فشار بر افراد و گروه های هنری مانع از فعالیت آنان شوند.

همچنین ایشان در ادامه گفته:باید به حال هنر استان گریه کرد،برخی از آقایان به نام دین با همه چیز مخالفت می کنند.

برخی ها موضوعاتی که به دین ارتباط ندارد را ابزار می کنند و مدیران می ترسند و من بارها گفتم هر مدیری، از ترس اینکه جاه و مقامش را از دست بدهد خدمت نکند نباید نامش را انسان گذاشت،برخی از انتصابات حوزه ی فرهنگی خارج از دولت است و دولت فقط ضربه خور و پاسخ گو است و نقشی ندارد.باید با کمک هنرمندان تفکرات اصلاح شود.

هیچ تصمیمی در کشور و استان بر خلاف قانون و مصوبات دولت قابل انجام نیست،اماکن کیست که برای مردم شهر پادگان درست کرده اند،نیروی انتظامی مسئول حفظ نظم و تنظیم ترافیک است در هیچ چیز دیگری نباید دخالت کند و اگر جرمی و

خلافی اتفاق افتاد آن وقت مسئولانی که مجوز را داده اند  پاسخ گو خواهند بود.

رقصیدن زن و مرد به اسلام لطمه وارد نمی‌کند،آقای رئیس جمهور هم شجریان گوش می دهند.

 

این سخنان استاندار بیرجند سبب جوشش مردم و امام جمعه استان خراسان جنوبی شد و سبب شد نمازگران با شعارهای استاندار… استاندار… استعفاء… استعفاء…، اعتراض خود را به وی برسانند.

همچنین قشرهای مختلف مردمی با ابراز تاسف و ناراحتی از این حرفها،اعتراض خود را بیان کردند که در ادامه به بعضی از آنها اشاره می کنیم:

حوزه علميه خراسان جنوبي در قبال اظهارات استاندار این استان بیانیه ای صادر کرد که متن آن به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
« … وَلَينْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ ينْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِي عَزِيزٌ* الَّذِينَ إِنْ مَكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنْكَرِ وَلِلَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ » سوره حج آيات ۴۱-۴۰
« مقصد این است که کشور ما‏‎ ‎‏یک کشور اسلامی باشد؛ کشور ما در تحت رهبری قرآن، تحت رهبری پیغمبراکرم صلي الله عليه و آله و‏‎ ‎‏سایر اولیای عظام، اداره بشود. رفتن مستکبرین مقدمه است. رفاه مستضعفین یکی از‏‎ ‎‏مقاصد اسلام است. » صحيفه امام ج ۷ ص ۵۳۰
بهمن ماه يادآور ايثار و جانفشاني مردم مسلمان و انقلابي ایران در راه غلبه بر طاغوت و پيروزي مستضعفين بر مستكبرين جهاني است و امروز با گذشت ۳۸ سال از پیروزی انقلاب اسلامي با رهبري داهيانه‌ي حضرت آيت الله العظمي امام خامنه‌اي دام ظله همچنان شاهد پويايي و حركت رو به رشد و حضور پرشور مردم ولايتمدار ، جوانان انقلابي و نسلهاي جديد در صحنه دفاع از ‌ارزشها و آرمانهاي نظام هستيم.
از اينرو پذيرفته نيست كساني كه به عنوان امانتدار و خدمتگزار و نماينده عالي دولت جمهوري اسلامي ايران عهده دار مسئوليت شده اند به جاي پرداختن به وظيفه قانوني خود و حل مشكلات مردم ، با رفتار و مواضع و اظهارات نسنجيده موجبات جريحه دار شدن قلب مقدس امام زمان ارواحنافداه و دلسوزان نظام و خانواده هاي شهدا را فراهم آورند.
آیا در نظام جمهوری اسلام که حدوث و بقائش مرهون خون سيد الشهداست سزاوار است در ایام عزای فاطمی با طرح سخنان ناصواب در حيطه‌ي باورهاي ديني موجبات تاثر و ناراحتي شديد مردم مومن و شهيدپرور خراسان جنوبي را فراهم كنند ؟!
بر فرض نسبت به کج سلیقگی در انتخاب زمان چشم پوشی شود چگونه می توان از اظهار نظر غير عالمانه در اموری که تخصص آن وجود ندارد اغماض کرد؟! آیا درد های محرومیت استان، بیکاری، رکود و مشکلات ازدواج جوانان همگی حل شده و اینک در ایام فاطمیه فرصت فراهم آمده تا درباره رقص زن و مرد دغدغه مند سخن سرایی شود؟
انتظار مي رفت با تذكر دلسوزانه نماينده محترم ولي فقيه،‌ و اعلام اعتراض ائمه جمعه، علما و روحانيت استان از نيمه راه خطا برگشته و در مواضع خود تجديد نظر كنند كه بجاي پذيرش اشتباه، مسير توجيه‌گري دنبال مي شود.
مسئولين ،‌اساتيد و ‌طلاب حوزه علميه خراسان جنوبي ضمن محكوم كردن اين اظهارات نسنجيده ،دفاع از حريم دين و دستورات الهي را تكليف شرعي خود مي دانند و اجازه نخواهند داد اين رويه با هر هدف و مقصدي در استان استمرار يابد.
والسلام علي من اتبع الهدي
دوم اسفند ماه ۱۳۹۵

امام جمعه قاین نیز در سخنانی به این موضوع واکنش نشان داد

حجت الاسلام و المسلمین اصفهانی ابراز کرد: استاندار خراسان جنوبی باید دقت کنند که فرهنگ غنی مردم این استان وایمان راسخشان قابل مقایسه با هیچ کجا نیست و نباید حرفی زده شود که مغایر با این فرهنگ و روحیه باشد و باعث تحریک احساسات پاک مردم و به طبع آن موجب ایجاد اختلافات گردد.

امام جمعه قاین با اشاره به سخنان چند روز اخیر استاندار خراسان جنوبی گفت: امیدواریم صحبت های اخیر استاندار نظر قلبی ایشان نباشد اما به هر حال ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی که نظامی مبتنی بر اسلام است ، خطوط قرمزی داریم که برای مردم و به خصوص مردم این دیار که روحیه انقلابی و ایمان خالص آنان زبانزد می باشد، اهمیت فراوان دارد.
وی ابراز کرد: این مردم هیچگاه نسبت به این گونه اظهارات سکوت نکرده اند ، چرا که عدول از این خط قرمزها در هر صورت ضربه به نظام محسوب می شود و آلت دست دشمنان قرار می گیرد.
وی افزود: استاندار باید دقت کند که فرهنگ غنی مردم خراسان جنوبی و ایمان راسخشان قابل مقایسه با هیچ کجا نیست ونباید حرفی زده شود که مغایر با این فرهنگ و روحیه باشد و باعث تحریک احساسات پاک مردم و به طبع آن موجب ایجاد اختلافات گردد.
حجت الاسلام و المسلمین اصفهانی گفت: همانگونه که دامن زدن به اختلافات، دسیسه دشمنان است، نباید با حرفی و یا کاری نسنجیده طعمه دشمنان را فراهم کرد.
امام جمعه قاین اظهار کرد: مشکلات اصلی جامعه مسائل اقتصادی ، بیکاری ، اشتغال جوانان و … است و باید برای حل این مشکلات اصلی قدم برداشت.
وی با بیان اینکه طرح مسائل متفرقه به صلاح نیست و بنا بر فرموده مقام معظم رهبری باید همه تلاش و هم و غم مسئولان برای حل این مشکلات باشد که در این صورت شادی واقعی به جامعه و چهره مردم برخواهد گشت.
حجت الاسلام و المسلمین اصفهانی با اشاره به اینکه در دین مبین اسلام نسبت به شادی و خنده و بشاش بودن تاکید شده است، گفت : حتی در برخی از روایات به مزاح و شوخی اهل بیت(ع) به ویژه پیامبر گرامی اسلام (ص) و امام علی(ع) اشاره شده است که این امر نشان می دهد دین مبین اسلام با شاد بودن و شاد زیستن منافاتی ندارد.
امام جمعه قاین بیان داشت: شادی مراتبی دارد و شاد بودن فقط با غنا و موسیقی نیست. گرچه موسیقی نیز دارای مراتب و انواعی است که در فقه اسلام بدان اشاره شده است و در اسلام با مراجعه به مجتهدین بزرگوار و مراجع گرانقدر تقلید مردم مسئله خود را آگاه می شوند.

مردم بیرجند نیز در پي اظهارات اخیر استاندار، در دفتر نماینده ولی فقیه حضور یافته و با پوسترها و شعارهای انقلابی اعتراض خود را بیان کردند.
آیت الله سید علیرضا عبادی ضمن تقدير از مردم ولایت مدار خراسان جنوبی که نسبت به صحبت های استاندار اعتراض و واکنش نشان دادند بيان داشتند:خراسان جنوبی، استانی با فرهنگ و دارای مردمی ولایت مدار است و بر اساس صحبت امام خمینی(ره) که گفتند “اگر مقابل دین ما بایستید ما مقابل دنیا خواهیم ایستاد” مردم خراسان جنوبی هم با تکیه براساس صحبت امام راحل جلوی این گونه صحبت ها ایستادگی می کنند.

نماينده ولي فقيه در خراسان جنوبي با توجه به فرمايش مقام معظم رهبری که فرمودند(مسئولان تصور نکنند که حضور مردم در راهپیمایی دلیل رضایتشان از مسئولان است،حضور مردم در صحنه ها به دلیل تعهد آنها با خدا، دین، اهل بیت و ولایت فقیه است. از بس که مردم بزرگوار و فهیم هستند مشکلات را تحمل کرده و در مقابل دشمن ید واحده هستند اما مسئولان فراموش نکنند که مردم مشکلات زیادی دارند افزود: به عنوان فریب همواره از واژه هایی استفاده می شود که این واژه ها در معنی خودش طرفدار دارد و اینها هم از نوع همان دستکش های مخملی در دست های چدنی است.
وی با طرح این سوال که آیا واقعا شما به فکر شادی مردم هستید و به نظر شما شادی مردم در چیست؟ گفت: تعطیلی کارخانه ها، بیکاری، رکود، وضع جاده ها، افراد گرسنه و حدود یک هفتم جمعیت استان تحت پوشش کمیته امداد هستند، این ها یعنی چه؟
نماينده ولي فقيه در خراسان جنوبي با بیان این سوال که آیا می‌خواهید مردم خوشحال باشند؟ ابراز کرد: مشکلات مردم را حل کنید، برای بیکاران کار تولید و جاده ها را اصلاح کنید تا مردم خوشحال شوند.
وی با این سوال که آیا مردم با رقصیدن زن و مرد خوشحال می‌شوند، اظهار کرد: آن مردمی که شما می‌گویید و آن عده معدودی که به عنوان طرفداران رژیم سرمایه داری دنیای کثیف، اهل همه تفریحات و رقص زن و مرد هستند و برایشان فرقی نمی‌کند، غم مردم ندارند و غصه آنان را نمی خورند بلکه آن عده معدود ممکن است با رقص زن و مرد خوشحال شوند.
نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در کجای دنیا اجازه می‌دهند که کسی که از رشته ای که اصلا تخصص و هیچ آگاهی ندارد، در آن زمینه اظهار نظر کند، گفت: در کجای دنیا اجازه می‌دهند کسی که اصلا حتی الفبای مسائل دینی را نمی داند درباره مسائل دینی نظر بدهد و به عنوان حکم دینی می گوید که رقص زن و مرد اشکالی ندارد.

وی افزود: مردم مرجع تقلید دارند و قرار نیست از هر مسئولی تبعیت کنند؛ در واقع کار رئیس جمهور و دستگاه اجرایی، خدمت گزاری برای آنان است.
آیت الله عبادی با بیان اینکه سخن باید سنجیده باشد و میان مردم اختلاف ایجاد نشود، گفت: مردم با وجود همه مشکلات و کم کاری ها با شرایط می سازند و اعتراضی ندارند اما وقتی که دلشان به درد می آید باید اعتراض کنند و نمی شود سکوت کرد.
وی افزود: مردم برای این کشور خون ها داده اند و مسئولان می بایست با صحبت ها و حرکات شان مردم را نگران و غمگین نکنند.

لازم به ذكر است در پي اين اقدام استاندار كه با پاسخ قاطع نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، فرمانده سپاه انصارالرضا(ع)، دادستان بیرجند و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی مواجه شده است، مردم انقلابی این استان نيز با حضور در دفاتر ائمه جمعه و مدارس علميه اعتراضات خود را نشان دادند.

در ادامه تصاویری از واکنش مردم به این موضوع را می بینید:

در پی اظهارات سخیف استاندار خراسان جنوبی که گفته بود “رقص مرد و زن لطمه‌ای به اسلام و مسلمین وارد نمی‌کند” مردم متدین #بشرویه خواستار عزل و محاکمه وی شدند

 

در پی اظهارات سخیف استاندار خراسان جنوبی که گفته بود “رقص مرد و زن لطمه‌ای به اسلام و مسلمین وارد نمی‌کند” مردم متدین #بیرجند خواستار عزل و محاکمه وی شدند

در پی اظهارات سخیف استاندار خراسان جنوبی که گفته بود “رقص مرد و زن لطمه‌ای به اسلام و مسلمین وارد نمی‌کند” مردم متدین #زیرکوه خواستار عزل و محاکمه وی شدند

در همین راستا فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی نیز در مصاحبه ای به سخنان سخیف استاندار واکنش نشان داده است:

استاندار خراسان جنوبی به جای عذرخواهی به دنبال توجیه بوده است

سرهنگ علی قاسمی با اشاره به اظهارات استاندار خراسان جنوبی نیز اظهار داست: استاندار خراسان جنوبی سخنانی نسنجیده را بر زبان جاری کرده که این سخنان او قلب مسلمانان را جریحه دار کرده است.

وی افزود: سخنان استاندار خراسان جنوبی بر خلاف دستورات اسلام بوده و برای مردم استان پسندیده نبوده  است که نسبت به این سخنان واکنش نشان داده و مخالفت کردند.

فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) خراسان جنوبی گفت: پرویزی بر خلاف دستورات اسلام صحبت کرده  و باید از مردم و علما عذرخواهی کند.

 

بیانیه هیئات مذهبی و مداحان استان خراسان جنوبی در اعتراض به سخنان اخیر استاندار

با درود و صلوات بر روان پاک شهدا امام شهدا و تسلیت ایام فاطمیه

متاسفانه در دو روز گذشته اظهارات نامناسب اقای استاندار قلب داغدار از رنج ها و غصه های ما را تب دارتر کرد در روزها و شب هایی که سعی میشود شهر و مردممان را اماده عزای شهید مظلوم راه دین و ولایت کنیم در جایی نزدیک صحبت از رقص و پایکوبی زنان و مردان،در بین به اصطلاح مردان سیاسی استانمان داغ است.

جناب استاندار بگذارید از فقر و رکود اقتصادی کودکان کار رونق نداشتن کشاورزی و …. نگوییم که اگر مایل به دیدن و شنیدن بودید فرصت فراوان بود و اگر خودتان را  به خواب زده باشید بیدار نخواهید شد

بگذارید برایتان از مردمی بگوییم که برای دین و اسلامشان فجر افریدند برای دفاع از مظلومیت شیعه دفاع از مظلومیت مادر سادات قیام کردند

اقای استاندار مردم ما شاید از رکود اقتصادی و بیکاری و فقر رنج ببرند اما برای خوش کردن دلشان دست به دامان بی قیدی و لامذهبی نشوید

این مردم پیرو بانویی بزرگند.بانویی که پیکر بی جان خود را از چشم نامحرمان و عهد شکنان راه ولایت پوشیده نگه داشت و شما اینگونه بی پروا انها را به ابتذال و اختلاط دعوت میکنید.

این مردم فراموش نخواهند کرد که برای اسلام و انقلابشان جوانان بسیاری پر پر شدند و همچنین کسانی را  که حرمت معصومین را نگه نمی دارند .

اقای استاندار اگر واقعا پست و مقام دنیوی خود را کنار گذاشته اید در عوض کمی به فکر مقام اخروی خود باشید تا در روز جزا از محضر حضرت صدیقه کبری (س) خجالت زده و شرمنده نباشید.

اری فکر را باید عوض کرد که اینگونه مشکلی حل نخواهد شد.

فکر باید غرب گرا نباشد فکر باید انقلابی باشد فکر باید مذهبی باشد

باید هیاتی و مردمی باشد

اری اقای استاندار باید فکرتان را عوض کنید.

نظرات

آخرین اخبار