امروز شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸
شناسه خبر: ۸۲۲
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴
حجت الاسلام فاطمی ارفع در مصاحبه با بصرنیوز:

اجرای حکم اعدام شیخ نمر النمر رهبر شیعیان عربستان منجر به واکنش های جهانی خواهد شد و تهدید بزرگی برای عربستان خواهد بود/ دولت باید هرچه سریعتر از موضع منفعلانه بیرون آید/کسی که شمشیرش را از رو علیه اسلام بسته است زبان دیپلماسی نمیفهمد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بصرنیوز رسانه‌های عربی از تأیید حکم اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی معارض رژیم آل سعود خبر دادند.شیخ نمر باقر النمر متولد ۱۳۷۹ هجری قمری در عوامیه عربستان و مجتهد شیعه و فعال حقوق بشر عربستانی است. او در پی اعتراضات شیعیان عربستان در سال ۲۰۱۲ بازداشت شد.

نخستین بازداشت شیخ نمر در می ۲۰۰۶ میلادی رخ داد. نیروهای امنیتی سعودی او را در بازگشت از بحرین و به دلیل مشارکت در همایشی بین‌المللی درباره قرآن کریم بازداشت کردند.

در اتهام شیخ نمر چنین آمد که «وی از حکومت عربستان خواسته است به وضعیت قبرستان بقیع رسیدگی کرده، مذهب تشیع را به رسمیت شناخته و شیوه‌های آموزشی و درسی (وهابی) کنونی حاکم بر عربستان را تغییر داده یا لغو کند».

بازداشت دوم، در ۲۳ آگوست ۲۰۰۸ میلادی رخ داد. آیت الله شیخ نمر آل نمر در بیستم تیر ۱۳۹۲ در اثر حمله مسلحانه نیروهای امنیتی ربوده و به مکان نامعلومی انتقال داده شد.

در رابطه با این حکم دور از عقل و خرد سیاسی حجت الاسلام فاطمی ارفع عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت : اجرای حکم اعدام شیخ نمر النمر رهبر شیعیان عربستان بی شک احساسات مسلمانان را خدشه دار خواهد کرد و منجر به واکنش های جهانی خواهد شد و تهدید بزرگی برای عربستان خواهد بود.

فاطمی ارفع گفت: مقامات ذی ربط عربستان و سعودی ها می بایست با رویکردی واقع بینانه و به دور از  احساسات خام و تعصبات جاهلانه مانع از اجرای این حکم  و تشدید تنش ها در جهان اسلامی شوند  که البته از این حکومت ظالم و ناپخته و بی تجربه انتظاری نمیتوان داشت الملک یبقی مع الکفر ولا یبقی مع الظلم اینها نشانه های سقوط آل سعود است .

عضو جبهه ی پایداری استان خراسان گفت: وظیفه ای که دولتمردان ما در حوزه دیپلماسی و روابط خارجی دارند این است که به هر شکل ممکن از اجرای این حکم جلوگیری کنند هر چند دیگر کسی که شمشیرش را از رو علیه اسلام بسته است زبان دیپلماسی نمیفهمد و باید جور دیگر اقدام کرد.اما مسئولین دولت ما باید هرچه سریعتر از موضع منفعلانه بیرون آمده و حرکتی فعال و موثر در سطح منطقه که باعث امیدواری قلوب مسلمین شود از خود نشان دهند .

عضو کمیسیون فرهنگی و رئیس کارگروه فرهنگی شورای شهر مشهد گفت: در وهله ی بعد اقدامی که قاطبه ی علما فرزانگان و حوزه علمیه سراسر عالم اسلام خصوصا حوزه های علمیه قم و خراسان  دانشجویان و دانشگاهیان  نخبگان و اندیشمندان  و فعالان سیاسی و فرهنگی در تمام عالم اسلام  به ویژه در ایران باید انجام دهند واکنش محکم به اجرای این حکم ظالمانه است .اقداماتی از قبیل صدور بیانیه و برگزاری تجمعات و …. که باید به صورت متحد و هماهنگ انجام شود.

نظرات
 1. Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home2/mohebbol/public_html/basarnews/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home2/mohebbol/public_html/basarnews/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219

  Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home2/mohebbol/public_html/basarnews/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226

  Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home2/mohebbol/public_html/basarnews/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 226
  class="comment even thread-even depth-1" id="comment-40">
  شکارچی صهیونیست ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ در ۰۰:۰۱
  Thumb up ۰
  Thumb down ۰

  راست میگی حاجی زبان دیپلماسی جواب گو نیست.
  به قول سردار منتظر اذن اماممون هستیم.
  بعدش تمام.

آخرین اخبار