امروز یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸
شناسه خبر: ۱۲۵
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

آیا آقای روحانی یک «متخصص» است؟!

آیا آقای روحانی یک «متخصص» است؟!

اسماعيل معنودي در وبلاگ خود با نام تا سپيده نوشت :

روز گذشته اقای روحانی در جمع فعالان عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات سخنانی بیان کردند که بسیار تکان دهنده و قابل تامل است، بعنوان کسی که تقریبا همه فضاهای مورد اشاره در سخنان آقای روحانی را از نزدیک لمس کرده ام و نسبت به انان نگاهی تحلیلی دارم (به جهت اقتضای وظیفه) نتوانستم از کنار این سخنان بی تفاوت بگذرم و به نظرم بیان این الفاظ از جانب آقای روحانی چند احتمال دارد:

 

الف)آقای روحانی هیچ آگاهی نسبت به فضای ارتباطات و تاثیرات آن ندارد و فقط متن از قبل نوشته شده مشاوران خود را روخوانی کرده اند.

ب) ایشان با هدف جلب نظر برخی جوانان که به استفاده از برخی نرم افزارها و شبکه های اجتماعی اعتیاد پیدا کرده اند این سخنرانی را کرده و متاسفانه در مقابل بسیاری نظرها را از خود رانده است!

ج) آقای روحانی شناخت درستی از جامعه ایرانی ندارد و مشاوران ایشان اطلاعات غلط تحویلشان می دهند، متاسفانه “ظاهرا” برخی مشاوران ایشان اکثریت مردم ایران را معتاد به فیسبوک می دانند، چه اینکه در ماه های اخیر، مثلا بیش از حقوق بازنشستگان و یا  شهریه دانشجوها بر رفع فیلتر از فیسبوک تمرکز رسانه ای شده است و این یعنی فاصله گرفتن از متن مردم و دغدغه هایشان !

د) ایشان از اثرات مخرب شدید برنامه های شبکه های ماهواره ای که معضلاتی همچون «افزایش آمار «طلاق، برخاشگری و بهانه جویی بین همسران، جنایات جنسی، تجاوزها و خیانت ها، انحرافات اعتقادی در برخی جوانان، بی بندو باری و بی حجابی و بی حیایی و…» را بدنبال داشته آگاهی دارد ولی منافع دولت ایجاب می کند که آقای روحانی اینچنین موضعی بگیرد ! (این گزینه قطعا مردود است)

سوال اساسی اینجاست که واقعا چه تحلیلی باعث شده تا رییس جمهور در سال فرهنگ اینگونه رفتار کنند ؟!

و اما سخنانی که باعث شد سطور بالا را بنگارم:

روحانی با بیان اینکه چرا به جوانان اعتماد نداریم گفت :« فکر می‌کردیم اگر ویدئو وارد کشور می‌شد، ایمان جوان‌ها پَر می‌زد، سال‌های اول انقلاب دغدغه ما این بود که مبادا یک دستگاه ویدئویی وارد کشور شود، چون اگر وارد کشور شود و با سیمی به تلویزیون وصل شود، دیگر چگونه ایمان برمی‌گردد و هویت‌ها را حفظ می‌کنیم. دیدیم آمد و به همه خانه‌ها رخنه کرد و بر ایمان‌ جوان‌های‌مان نه تنها اثر منفی نگذاشت بلکه بر حضور آنها در مساجد و تظاهرات انقلابی و راهپیمایی‌ها بیشتر شد و به جبهه دفاع از کشور رفتند و افتخار آفریدند »
روحانی در ادامه در اظهارات عجیبی درباره ماهواره گفت : 
« غصه دیگری شروع شد که با ماهواره‌ها چه کنیم اگر خدای نکرده تلویزیون‌مان با دیش مخفی و آشکار، شبکه دیگری را بگیرد، در جوانان ایرانی چگونه ایرانیت و اسلامیت می‌ماند. آمدیم و در پشت بام‌ها و بالکن‌ها با آن مبارزه کردیم، اما تاثیری نداشت اما نه ایمان مردم پر زد و نه هویت مردم از دست رفت »

** (با نگاهی به آمار طلاق و معضلات اجتماعی بوجود امده در سال های اخیر بخوبی می توان درک کرد که حضور ماهواره در بالکن خانه ها هیچ اثری بر جوانان و خانواده ها نداشته است!!)
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با تمجید از فیسبوک گفت : « دنیای ارتباطات و اطلاعات دنیای عجیب و غریبی است و در هر دقیقه یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر لایک را در فیسبوک شاهدیم و علاوه بر آن نیز تنها در گوگل در هر دقیقه ۲ میلیون نفر از این سرویس استفاده می‌کنند و همچنین در هر دقیقه ۷۰ ساعت فیلم وارد یوتیوب شده و در همان زمان یک میلیون و سیصد هزار نفر این فیلم را یا می‌بینند یا دانلود می‌کنند و این به معنای یک تحول بزرگ در دنیای امروز است »
روحانی با همین اظهارات سراغ موضوع اینترنت و شبکه های همچون وایبر وی چت و…. رفته و می گوید :«
امروز ظاهرا غصه دیگری برپا شده و آن اینکه با اینترنت و جوان کاربر و ایمیل و موبایل و نسل سوم و چهارم چه کنیم. من به همه دوستان عرض می‌کنم به جوان‌ها اعتماد کنیم، به نسل جوان اعتماد کنیم. جوان‌های ما با فطرتی پاک هستند و ایران‌شان را با همه وجود دوست دارند و به اسلام و خاندان ائمه و اهل بیت عشق می‌ورزند. فطرت‌شان پاک است و حالا گوشه‌ای، روزی، ماهی یا سالی خطایی شد، می‌شود آن را برگرداند و قابل برگشت است که هم انسان تواب است هم خداوند توبه را می پذیرد » 

*****

پاورقی: مدتیست که دولتی ها تاکید می کنند نقد باید تخصصی باشد و باید متخصصان در هر عرصه ای اظهار نظر کنند، سوال من این است که آقای روحانی بعنوان یک حقوقدان چگونه در مورد بسیاری از موضوعات و خصوصا موضوع ارتباطات اینگونه اظهار نظرهای عجیب می کند؟!

برگرفته شده از : وبلاگ اسماعیل معنوی

نظرات

آخرین اخبار